Mida peaks teadma- enne ja pärast massaaži?
Kui oled esmakordselt, küsitakse sinult sinu tervisliku seisundi kohta, et vältida massaazi tegemist vastunäidustusete puhul. Kui massaaži tullakse probleemi või kaebusega, siis tasub enne läbi mõelda ja massöörile teada anda, mis võiks olla selle põhjuseks: külmetus, trauma (kuidas juhtus), füüsilise koormuse või töörutiini muutus jne. Nii on probleemile lihtsam lahendust leida.
Enne või peale trenni? Peale treeningut. Treeningu lõpu ja massaaži alguse vahele võiks jääda min 1 tund, et lihased jõuaksid ümber lülituda puhkerežiimile. Soovitatav on tulla puhta nahaga, et vältida ainevahetusjääkide masseerimist naha sisse tagasi.
Puhtus on oluline osa massaazi etiketist. Kontrolli, et käed-jalad oleksid puhtad. Soovi korral saab pesemisvõimalust kasutada salongis kohapeal. Käte-jalgade töötlemisest on inimesele väga palju kasu ja näiteks pesemata jalgade puhul võib massöör selle osa vahele jätta, mistõttu muutub massaaz vähem nauditavamaks. Võta võimalusel ära kõik sõrmused ja teised ehted. Kinnita esialgu oma juuksed, kui need varjavad kaela.
Enne massaaži tulekut ei tasu 3-6 tundi süüa rasket einet ega tarvitada alkoholi. Riietu vastavalt massaazi tüübile ja võimalikult mugavalt. Mõnedes idamaistes massaazides on soovitavad mugavad venivad naturaalsest kiust riided. Kuid kõige olulisem on ikkagi Sinu enda mugavustunne! Enne massaažilauale minekut räägi massöörile oma soovidest ning probleemidest. Käi kindlasti tualetis!
Massaazi ajal informeeri koheselt igasugusest ebamugavusest (temperatuur, valgus, muusika vms.) Anna julgesti tagasisidet vajutuste tugevuse, liigutuste kiiruse jne kohta. Vestlemine massaazi ajal sõltub sinust ja massöör jälgib sinu soovi. On hea kui püüad ennast nn välja lülitada ja lõõgastuda. Sügav väljahingamine aitab lõdvestuda. Tööta massööriga kaasa hingates seda sügavamalt välja, mida tundlikum on piirkond.
Pärast massaaži tasub juua tavalisemast rohkem vett või teed, sest see soodustab jääkainete väljaviimist organismist.
Nii nagu enne massaaži tulekut ei ole soovitatav alkoholi tarbida, siis sama soovitus kehtib ka pärast. Soovitatav on mitte kiirustada ning rahulikult puhata, et massaaži positiivne mõju ka vilja kannaks.
Pärast massaazi trenni tegemine on individuaalne: ühelt poolt on lihased pingevabamad ja trenni või muu füüsilise tegevuse tulemuslikkus võib olla efektiivsem, teisalt võib paremini sobida ka puhkus, et ravist maksimaalselt kasu saada. Siinkohal tuleks järgida sisetunnet.
Kuidas massaaž mõjub?
Soovitav on tähelepanu pöörata asjaolule, et massaažile võib järgneda:
– uimasus, unisus, loidus, väsimustunne
– kerge peavalu, lihasnõrkus
– suurenenud janu ja urineerimisvajadus
– jahedustunne