Aastaaegade ja ööpäevade vaheldumine mõjutab looduses kõike, ka inimest.
Sügisel, kui ilmad jahenevad, aeglustuvad ka inimese eluprotsessid. Yang on vähenemas, Yin kasvamas. Paljud taimed looduses kannavad vilju. Nüüd on aeg tõusta veidi hiljem kui suvel ja minna puhkama varem kui suvel. Meel olgu rahulik, vältima peaks liigset muretsemist, et kopsude qi püsiks puhtana. Teravaid, jahedaid toite süüakse vähem, hapusid, aeglaselt soojendatud toite rohkem, oluline et soojus saaks liikuda toidu sisse.
Sügisel hakkab meie keha ette valmistuma talveks, koguma ja säilitama, et kevadel olla valmis taas tärkama. Kahjuks käitume me enamasti loodusega vastuoluliselt. Puhkuseperioodid jäävad meil enamasti suvesse, mis on aktiivne aeg ning töö ja tegemised jäävad sügis-talvisesse perioodi, kus kogu loodus puhkab. Ei ole siis imestada, et oleme kevadeks kurnatud ja väsinud- tekkinud on kevadväsimus.
Õnneks on loodus niiviisi seadnud, et annab meile aastaaegadele vastavaid ja sobivaid toiduaineid. Kõik sügisel valmivad viljad on sobilikud sügisel söömiseks ning hoolitsevad selle eest, et meie energiavarusid säilitama hakata. Samuti on oluline, mil viisil me neid toite valmistame. Nagu öeldud, siis sügisel sobivad aeglaselt soojendatud toidud, mis aitavad viia energia sügavamale meie sisse.
Hiina meditsiini järgi on sügise organ kopsud. Kopsude tugevdamiseks väldi teravaid toite, küll sobivad valge redis, tofu, erinevad pudrud, riis, kartul, kõrvits, porgand- kõik see, mis sügisel valmib. Sügisel sobivad energiat sissepoole suunavad toidud nagu hirss, kleepuv riis, viinamarjad, kreeka pähkel, maapähkel, punane dattel, mesi, seesamiseemned. Maitselt sobivad hapud, soolased ja mõrud toidud. Vältima peaks piimatooteid (kaasa arvatud juustud), valge suhkur (Kõik tugevalt magus), rasvane liha, toores ja külm toit, suurtes kogustes pähklid (NB! Pähkleid tuleb alati vähemalt ööpäev leotada ja vesi paar korda vahetada).
Hiina ravimtaimedest on sügisel suurepärane korditseps. Korditseps on kasutusel olnud Hiina keiserlikes dünastiates juba aastatuhandeid, teda usuti olevat ka „kõike-raviv“, võimeline tugevdama kogu keha ja tema süsteeme, vananemisvastane, immunsust tugevdav, energiat andev taim.